Stanford Binet zeka testi uygulama

STANFORD BİNET ZEKA TESTİ UYGULAMA

STANFORD BİNET ZEKA TESTİ UYGULAMA

Stanford Binet zeka testi uygulama  bireyin yaşına göre hangi düzeyden başlamasına karar vermekle başlanır. Bunun belirli bir kuralı vardır. Testin başlama noktasını belirlenmesi önemlidir çünkü test iki yaşından itibaren uygulanmaya başlandığı için testteki her soru her birey için uygun değildir.

Örneğin dört yaş çocuğunu 2 yaş civarından başlatmak çocuğun gereksiz soru cevaplamasına ve sıkılmasına neden olacaktır. Dört yaş çocuğu iki yaş civarına ancak kendi yaş sorularını bilemedikçe ve gerilik gözlendikçe düşülür.

Stanford Binet zeka testi uygulama  bireyin başlama noktası belirlendikten sonra bireyin son yapabildiği yere kadar gidilir. Taki bir yaş grubundan hiç bir soruyu cevaplayamadığı noktaya kadar ilerlenir.

Ardından testten aldığı ham puan standart bir istatistiksel işleme sokularak ortaya bir puan olarak konulur. Ve buna göre çocuğun zeka sınıfı tespit edilir. Tespit edilen sınıfa göre çocuğun zeka seviyesi öğrenilmiş olur. Çocuğun bu uygulamadan sonra baskı altına girmemesi için ailelere genellikle rakam ifade eden sonuç raporu verilmez. Bunun yerine temel dilimlerin yer aldığı aile raporu teslim edilir. Stanford binet testi yaptıran bir anne – baba iseniz sonucun çocuğunuzun eğitim hayatında neler kazanabileceği konusuna yoğunlaşmak en doğru seçim olacaktır.

Stanford Binet zeka testi uygulama linkinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevapla

You must be logged in to post a comment. Giris icin tiklayin

Yakaza Psikoloji - 0216 330 8017