stanford-binet-zeka-testi-tarihcesi

STANFORD BİNET ZEKA TESTİ TARİHÇESİ

STANFORD BİNET ZEKA TESTİ TARİHÇESİ

Stanford Binet Zeka Testi Tarihçesi , Zeka testlerinin gelişmesi psikologların bireyler arasındaki yetenek farklarını ölçmeye karşı olan ilgi ve merakları sonucunda olmuştur. Bundan yola çıkarak öncelikle dış dünyada olup bitenler hakkında bireyin ilişkisini sağlayan beş duyu ve bunlardan alınan duyumlar olduğunu, etrafımızdaki dünyadan ne kadar çok haberdar olursak, zekamızın gelişmesi için de verilmiş o kadar bol malzeme olacağı düşünüldü.

Böylece duyusal fonksiyonları ölçerek bunarın bir araya getirilmesinden insanın zekası hakkında yorum yapılabilineceği ümit edildi. Ancak duygulara dayanan ölçütlerin yüksek ve karmaşık bir fonksiyon olan zekanın ölçülmesi ile ilgisi hiçbir şekilde yoktu Bu nedenle bu çalışmalar zeka testi çalışmalarına ilerleme veremedi.

Stanford Binet Zeka Testi Tarihçesi , Stanford Binet Zeka testini adından aldığı Fransız bilimci Alfred Binet tarafından oluşturulmuştur. Daha detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Fransa milli eğitim bakanı okullardaki normal öğretimi takip edemeyen zihince geri öğrencilerin seçilmesi ve bunlar için okullar açılmasını istemiş ve psikolog ve eğitimcilerden oluşan bir grubu bu işlerle görevlendirmiştir.

Zihince özürlü olanlar için açılacak okula alınacak öğrencilerin seçiminde doktor muayenesinin yanında bir de psikolojik muayene yapılması öngörülmüştür. Bu çocukların seçimi çok hassas ve ciddi bir meseleydi. Elde geçer bir ölçü olmadığı için yanılma ve isabetsizlik olabilirdi.

İşte bu noktada Stanford Binet çocuklar için zeka seviyelerini ayırt edecek ilk zeka testini hazırladı. Binet’ in 1905 ölçeği 30 maddelik idi ve bunlar en kolaydan en zora doğru gidiyordu. Testin temel fikri şuydu: eğer değişik yaşlardaki normal çocuklar  kapasiteleri bilinirse, herhangi bir öğrencinin geri veya ileri zeka seviyesinde olduğunu kestirmek mümkün olacaktı. Bunun içinde aynı yaştaki bu çocukların başarı ortalamalarını bir ölçüt gibi kullanarak zeka muayenesi yapılacak öğrencinin ileri, orta veya geri düzeyde olduğu saptanabilirdi.

Daha sonra test yeterli bulunmadıkça 1908, 1911, 1916, 1937, 1960 ve 1986 yılında revizyona uğramıştır. Yani bilimsel ölçütler ışığında yenilenmiştir. Testin Türkçe’ye uyarlamasını ise Refia Şemin yapmıştır. Stanford Binet Zeka Testi Tarihçesi için detaylı bir yazıdır.

Cevapla

You must be logged in to post a comment. Giris icin tiklayin

Yakaza Psikoloji - 0216 330 8017